Виртуальный кабинет учителя информатики Санько Ж.А.

Примеры интерактивных заданий в 10 классе

1. Интерактивные задания по теме " Понятия электронные таблицы. Структура таблицы:ячейка, строки, столбцы. Типы данных в электронных таблицах"

2. Интерактивные задания по теме "Редактирование данных электронных таблиц"

3. Интерактивные задания по теме "Использования стандартных функций" и "Абсолютные и относительные ссылки"

4. Интерактивные задания по теме "Понятие информационная модель. Для чего зназначена информационная модель"

свернуть

Интерактивные задания в 9 классе

Самая большая трата, какую можно сделать, - это трата времени. Теофраст
развернуть

1. Интерактивные задания по информатике для 9 класса по теме "Понятие системы счисления. Двоичная система счисления"

2. Интерактивные задания по информатике для 9 класса по теме "Представление различных видов информации"

свернуть

Интерактивные задания по информатике для 8 класса по теме "Технология обработки текстовых документов"

Наибольшего успеха добивается тот, кто располагает лучшей информацией Б. Дизраэли
развернуть

1.Интерактивное задание для урока в 8 классе по теме "Редактирование текста.Проверка правописания"

2. Интерактивное задание для урока в 8 классе по теме "Списки. Создание и редактирование списков"

3. Интерактивное задание для урока в 8 классе по теме "Колонки. Колонки в текстовом документе"

4. Интерактивное задание для урока в 8 классе по теме "Вставка символов и формул"

5. Интерактивное задание для урока в 8 классе  по теме "Обобщающий урок"

  •   Викторина "Что мы знаем о технологии обработки текстового документа?" - https://learningapps.org/2887777

 

свернуть

Методические разработки по внеклассной работе с использованием интерактивных сервисов

1. Смарт-игра «В ногу со временем - методическая разработка /открыть.../

    Презентационный материал /смотреть.../

2. Арт-час "Гонка за знаниями, используя технологию блокчейн" /открыть.../

3. Фотоохота «Время шКодить» /открыть.../

    Приложение /смотреть.../

4. Фреш-игра «Смарт –часы" /открыть.../

    Презентационный материал /смотреть.../

свернуть

План урока по информатике в 9 классе на тему: "Понятие электронных таблиц"

Тэма урока: Паняцце электронных табліц

Мэта ўрока: фарміраванне ведаў аб электроннай табліцы;

пазнаёміць вучняў з асноўнымі правіламі запаўнення электронных табліц;

навучыць ствараць электронныя табліцы

ўмення аналізаваць, параўноўваць, сістэматызаваць і абагульняць;

беражлівыя адносіны да маёмасці школы, навучальных дапаможнікаў;

адказнае стаўленне да выканання практычнай працы на ПК.

вывучыць прызначэнне і тыпавыя задачы апрацоўкі інфармацыі ў электронных табліцах, структуру электроннай табліцы, тыпы дадзеных у электроннай табліцы

Тып урока: урок новых ведаў

Абсталяванне: карткі, падручнік, марскі бой гульня,сервіс Google –табліца

 

"Чалавек надае кібернетычным машынам здольнасць

тварыць і стварае гэтым сабе магутнага памочніка "

Ноберт Віне

Ход урока.

  1. Арганізацыйны момант.

На працягу часу, нагадаце з якога класа вы пачалі вывучаць інфарматыку?... Дык вось кожны з вас падумайце і адкажыце, якія веды і ў якіх галінах вы ўжо набылі, вывучая інфарматыку.

Калі б вас запыталі: Інфарматыка – гэта пра што?” Адказ павінен адлюстроўвацца ў адным слове, што б вы адказалі?

Інфарматыка, як вядома, - гэта не толькі «пра камп’ютар», гэтак жа як арыфметыка - не «пра калькулятар», а музыка - не «пра піяніна».

А пра што сёння пойдзе гаворка вызначыце менавіта вы. Звярніце ўвагу на гэтыя рэчывы. Гэтыя рэчывы напрамую звязаны з тэмай нашага ўрока./Адказы вучняў/На стале ляжаць шахматы, для мабільнікаў, дзённікі, журнал класа, газеты з табліцамі і журналы.

 Дапамога ў зашыфроўцы.

Зашыфрованая тэма ўрока

HUFHGLПАНЯЦЦЕGLGGАЛГНАЭЛЕКТРОННЫХЛДНПДТАБЛІЦШНГП

  1. Актуалізацыя ведаў

 Ці ведаем мы што –небудзь пра табліцы увогуле? Што яны сабой ўяўляюць? Як вы лічыце, а што такое электронная табліца?

 Мая задача як гаварыў вялікі Стыў Джобс “не палягчаць людзям жыццё мая праца рабіць іх лепш”

як Джобс змяніў свет? Стыў Джобс пражыў вар'яцка яркае жыццё. Ён хацеў, каб жыццё кожнага чалавека стала "рука аб руку" з камп’ютарам. І яму гэта ўдалося. Стыў Джобс стварыў Apple, прыдумаў унікальны "мабільнік".

Мэта нашага урока пазнаёміць з паняццем электронных табліц;

навучыць ствараць электронныя табліцы

 

3.Тлумачэнне новага матэрыялу

На доўшцы ў выглядзе пытання створаны план урока.

  1. Табліца – гэта даныя, структураваныя ў пэўным парадку, падзеляныя па радках і слупках, на перасячэнні якіх утвараюцца ячэйкі.
  2. Якія праграмы дазваляюць працаваць у ЭТ?( Microsoft Excel, OpenOffice.orgCalc)
  3. Асноўныя элементы ЭТ: радок, слупок, ячэйка, актыўная ячэйка, адрас ячэйкі, ліст, кніга. (Вучні адзначаюць у сваіх канспэктах гэтыя элементы).
  4. Асноўныя аперацыі над элементамі ЭТ: выдаленне і ўстаўка.
  5. Як можна змяніць знешні выгляд табліцы? Фарматаванне: межы, таўшчыня і колер лініі; заліванне ячэйкі, фарматаванне тэксту.
  6. Дыяпазоны ячэек: ў слупок, у радку, прамавугольніку
  7. Асноўныя тыпы даных у ЭТ
  8. Дзе выкарыстоўваецца ЭТ? У матэматыцы пры пабудове графікаў функцый. У геаграфіі для пабудовы дыяграм. У фізіцы для выканання разлікаў у лабараторных работах.

 

  1. 4. Фізкультхвілінка

Свет адкрываецца тым, хто ўмее назіраць. Прапаную азірнуцца вакол сябе і убачыць  прымяненне інфармацыі ў таблічным выглядзе. Дзе яны размешчаны ў кабінеце? /Адказы вучняў/ Вось цікава, а аб’екты ў выглядзе табліцы існуюць у кабінеце (шафа, парты, стулья, вокны, стэнды). Яшчэ, як вы будзеце ідці дамоў, можаце паназіраць, выгляд табліц у архітэктуры нашага горада. І расскажыце сваім бацькам, аб сваіх назіраннях.

  1. Работа на камп’ютары

Знаёмства з інтэрфейсам праграмы

Заданні на камп’ютары:

  1. Ліст 1.Запоўніць табліцу перайдя па ссылке
  2. Ліст 2. Прыдумаць арнамент класа і стварыць яго разам

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1JF4wOUiovLi97YsG189QwRKGKvf1w0DZ3PRyv2SXreU/edit?folder=0AMyhZRAF5X1mUk9PVA#gid=0

.

  1. Замацаванне ведаў.

Запоўніць рабочы сшытак на адзнаку.

  1. Падвядзенне вынікаў урока і Д/З §10, пыт.1-10, на адзнаку 10 падрыхтаваць пр.4 адно з.
  2. Рэлаксацыя

Наш урок падыходзіць да заканчэння. Мы з вамі сёння пазнаёміліся з паняццем электронныя табліцы, разгледзелі яе элементы, набылі практычныя уменні ў выглядзе сумеснай работы у праграме. У мяне пытанне. Вам спадабалася праграма? Прапаную выканаць даследчую работу з дапамогай мабільнікаў. Як вы зразумелі тэму ўрока?

Падыміце рукі, хто знае такую гульню “Марскі бой”. А хто умее гуляць у яе. Напомніце мне калі, ласка, як у яе гуляць./Адказы вучняў/. Ну што пагуляем? /Фрагмент гульні з правіламі/

http://ru.battleship-game.org

Вывучайце новые тэхналогіі, карыстайцеся імі, і будзьце з настаўнікам на хвале хайпа. Ну што хайпанём троху  ствараем сэлфі-здымак па тэме нашага ўрока

 

 Рабочая тетрадь ссылка...

свернуть

План урока у 6 класе па інфарматыкі па тэме "Рэдагаванне тэксту. Работа з фрагментамі тэксту" /урок з выкарыстаннем steam-падхода і воблачных сервісаў/

Рэдагаванне тэксту. Работа з фрагментамі тэксту.

/урок з выкарыстаннем steam-падхода і воблачных сервісаў/ ссылка...

свернуть

План урока у 6 класе па тэме: "Стварэнне і друк тэкставага дакумента" /з выкарыстаннем steam-падыхода/

Тэма: Стварэнне і друк тэкставага дакумента

Мэты: замацаванне ведаў аб стварэнні і друку тэкставага дакумента

Задачы:

ствараць умовы для замацавання ведаў аб стварэнні і друку тэкставага дакумента;

садзенічаць развіццю ўменняў і навыкаў стварэння і друку тэкставага дакумента;

выхоўваць інфармацыйную адукаванасць вучняў;

Тып урока: замацаванне ведаў выкарыстоўваючы steam-падыход, воблачныя сервісы і тэхналогію – скрайбінг.

Абсталяванне: мабільнікі, Інтэрнет, карткі, рабочы ліст, загатоўкі тэхналогіі скрайбінга для стварэння альбома класа.

Ход заняткаў:

  1. Арганізацыйны момант.

Звярніце увагу на фотаздымкі. Якое адно агульнае  пачуццё выклікае ў вас, калі вы глядзіце на даныя фотаздымкі. Так гэта агульнае пачуццё сарамлівасці. А калі ў вас гэта пачуццё ўзнікае, у якіх выпадках?

Мне вельмі хачацца падзяліцца сваімі назіраннямі. Уявіце сабе паступова чалавецтва сарамліва апускае позірк: перш глядзелі ў тэлескоп, затым перайшлі на тэлевізар, зараз уткнуліся ў тэлефоны. Пакажыце мне мае назіранні. /Вучні задзіраюць галаву, як быццам гледзячы ў тэлескоп. Затым галава выпрамляецца. Затым апускаецца ўніз./

Яно так і адбываецца ў нашым жыцці.

А вось цікава, падыміце рукі той, хто не можа ўявіць сабе жыцця без мабільнікаў. А хто сёння прынёс іх у школу. Тады дазваляю вам зараз імі пакарыстацца. Зайдзіце у інтеренет на сайт menti.com. Увядзіце код, які вы бачыце на экране,  і адкажыце на пытанне адным  словам: «Якія ў вас зараз узнікаюць пачуцці?» https://www.mentimeter.com/s/e92235b5c9d59935390daf9ff43a8f16/494fa9f4c93c

Падыміце свае голавы з мабільнікаў на экран. Вы бачыце, што з дапамогай інтарактыўных тэхналогій у нас атрымалась воблака цёплых слоў. Такім чым разам мы стварылі тэкставы дакумент і зараз я пакажу вам, як вывесці яго на друк: Ctrl+P. /Выважу і дэманструю/ Такім чынам мы падыходзім к лагічнаму заканчэнню нашай главы «Апрацоўка тэкставага дакумента» Таму жадаю вам “Паводзіць сябе на ўроке без усяай сарамлівасці, каб атрымаць добрую адзнаку”

  1. Фармуліроўка тэмы і мэты ўрока.

Сёння ў нас абагульняючы ўрок.   А гэта значыць, што мы будзем з вамі паўтараць і замацоўваць нашы веды. А што мы ўжо ведаем? Практычна я вам прадэманстравала ўсё, чым мы будзем займацца на ўроке. Таму пытанне: “Назавіце тэму ўрока”.  Тэма ўрока “Стварэнне і друк тэкставага дакумента”. А якая мэта нашага ўрока? Замацаваць атрыманныя веды па стварэнню тэкставага дакумента і навучыцца яго друкаваць.

Мая задача як гаварыў вялікі Стыў Джобс “не палягчаць людзям жыццё мая праца рабіць іх лепш”

Як Джобс змяніў свет? Стыў Джобс пражыў вар'яцка яркае жыццё. Ён хацеў, каб жыццё кожнага чалавека стала "рука аб руку" з камп’ютарам. І яму гэта ўдалося. Стыў Джобс стварыў Apple, прыдумаў унікальны "мабільнік".

  1. Праверка засвоенных ведаў праз даследавання

Таму каб, упарадкаваць і сістэматызаваць вашы веды, мы выканаем даследчую работу. Для гэтага нам спатрэбіцца падручнік, даследчы ліст, аловак і жаданне палегчыць сваё жыццё і  атрымаць добрую адзнаку.

Рабочы ліст_______________

                                (прозвішча і імя запішыце)

Даследаванне тэарэтычнага матэрыялу

  1. Заданне для даследавання (1 бал).

Знайдзіце ў падручніку «Інфарматыка 6 клас» і запішыце адказ на пытанне: «У якім годзе і кім быў створаны першы тэкставы рэдактар. Як ён называўся?»

 

 

 

  1. Заданне для даследавання (1 бал)

Колькі старонак у падручніку  «Інфарматыка 6 клас» адведзена на вывучэння главы «Стварэнне тэкставага дакумента»? Колькі параграфаў адлюстроўваюць главу «Стварэнне тэкставага дакумента»?

 Для звестак: у падручніку «Информатика  6 класс», 2008 года -  37 старонак, 6 параграфаў

Адказ:

________старонак    ____________параграфаў.

 

  1. Заданне для даследавання (1 бал)

Запішыце ўсе паняцці, якія вы разгледзелі пры вывучэнні главы «Стварэнне тэкставага дакумента»?(Падказка: яны ў падручніку выдзяліны паўтлустным  напісаннем і жоўтым колерам па тэксту).

Колькі паняццяў у вас атрымалася?

1.____________________________;

2.______________________________________________________;

3.______________________;

  1. ______________________________________;
  2. ________________________________;
  3. _____________________________________;
  4. ________________________________________;
  5. _____________________________________:

9.________________________________.

Колькасць паняццяў____________.

 

  1. Заданне для даследавання (1 бал)

Даследаванне правільнасці інфармацыі.

«Прыклад 11.5. Каманды ўкладкі Главная для выраўноўвання сімвалаў:

Ці праўдзівая інфармацыя?___________. У чым памылкі________________

 

  1. Заданне для даследавання (1 бал)

Выкарыстоўваючы падручнік дапішыце не хапаючай інфармацыі

11.3. Друк тэксту

Для вываду дакумента на ____ трэба выканаць каманду ___________ (прыклад 11.8) або выкарыстаць кнопку  на панэлі хуткага доступу.

У акне __________ можна задаць __________ старонак, якія трэба вывесці на друк, вызначыць колькасць __________ дакумента і інш.

Перад тым як адправіць дакумент на друк, рэкамендуецца выканаць яго папярэдні __________ (гл. Дадатак.).

 

  1. Фізкультхвілінка

Падыміце рукі той, хто любіць, прымаць удзел у фізкультхвілінках.

А у нас час адпачынку. Мне трэба аднаго несарамлівага актывіста. Задача класа растлумачыць яму, што напісана на ім. А ён павінен угадаць. Той, хто ўгадае атрымае падарунак.

Звук імітацыі работы на клавіятуре. Паўтарыць.

  1. Работа на ка’мпютары

Выканаць заданні.Захаваць. Вывесці на друк. Алгарытм вываду на прэзентацыі. Вырэзаць  фрагменты сваёй практычнай работы і наклеіць на сваю загатоўку скрайбінга. Дазваляецца дабаўляць свае малюнкі, надпісі, стрэлкі, сувязі.

Практычная работа спасылка...

 

 

 

  1. Падвядзенне вынікаў. На тэарытычным і практычным заданні існуе разбалоўка. Праверка задання праходзіць франтальна.

Сябры, а вы ведаеце хто такія скрайберы? Вашы здагаткі.

На самай справе гэта людзі, якія пры дапамозе алоўкаў, аплікацый, а зараз нават пры дапамозе спецыяльных праграм візуалізіруюць свае ідэі.  На адзін урок вы станеце скрайберамі і створыце гісторыю мамантаў вывучэння раздзела “Апрацоўкі тэкставага дакумента” праз выкарыстанне тэхналогіі скрайбінга. Вось прыклады ужыванне гэтай тэхналогіі./Дэманструецца розных праектаў/

Скрайбінг - гэта графічны спосаб прыцягнуць увагу і забяспечыць яе дадатковай інфармацыяй. Скрайбінг ператварае тэзісы  ў словы і вобразы, апісвае сувязі і падкрэслівае ключавыя моманты. Вы хочаце спытаць навошта нам гэта. Адказваю. Мала навучыцца ствараць і друкаваць тэкст. Трэба яго умець выкарыстоўваць у сваёй рабоце. Вось адзін з пунктаў задач нашага ўрока, паказаць спосаб ужывання вывучаемай тэмы.

Як вы разумееце гэту тэхналогію вы ўжывалі некалі даўно, калі былі маленькімі. Вы рысавалі тое, што вас хвалявала. Хто рысаваў мамулю, хто сямью, хто іншае. Вось гэта і ёсць тэхналогія скрайбінга.

Калі вучні усе заданні выканалі яны ставяць сабе 5 балаў за тэорыю і 5 балаў за практычныя заданні. Усё гэта можна аформіць з дапамогай фламасцераў і каляровых алоўкаў у стыле скрайбінга

  1. Д/з - Прыдумаць пытанні к тэме ўрока і запісаць іх у сшытак.
  2. Рэлаксацыя

Мы працавалі кожны індывідуальна. Ужо ведаем нават, што атрымалі за ўрок.  А зараз ўсе вашы творчыя работы я збіру ў альбом, якому  вы самі прыдумаеце назву.  Можаце упрыгожыць з дапамогай мастацкіх дыраколаў

Скажыце, калі ласка, тэма нашага ўрока  ў рамках прадмета «Інфарматыкі» неабходна?/Адказы вучняў/ Падумайце і адкажыце на пытанні: «Якім чынам мы можам выкарыстаць нашы веды пры вывучэнні фізікі, матэматыкі, хіміі, працоўнага навучання».

Гэта няёмкае пачуццё, калі ты чытаеш кнігу ў тэлефоне, а маці кажа: «Ізноў ты ў сваім тэлефоне. Лепш бы кніжку пачытаў». Жадаю вам, каб вашы гаджэты дапамагалі вам у вашай рабоце, як гэта была сёння. Давайте мы сабе пааплыдыруем. Дзякуй за ўвагу.

 

 

свернуть

План-канспект урока інфарматыкі ў 6 класе "Рэдагаванне тэксту. Работа фрагмента тэкста"

Тып вучэбнага занятка: камбінаваны урок з выкарыстаннем steam-падыходу і воблачных сервісаў Мэта: фарміраванне уменняў і навыкаў рэдагавання тэксту і стварэння ўмоў для работы з фрагментам тэксту і прымяненне крэатыўных ідэй для стварэння аб’ектаў
развернуть

Тэма вучэбнага занятка:  «Рэдагаванне тэксту. Работа з фрагментамі тэксту»

свернуть

Урок в 10 классе с применением Google Таблицы "Построение диаграмм в MS Excel"

План урока  на тэму" Пабудаванне дыяграм ў MS Excel”

Мэта ўрока навучыць будаваць  дыяграмы для адлюстравання таблічных дадзеных.

Вучні працуюць у Google Табліцы

свернуть

Урок в 9 классе с применением интерактивного сервиса "Основы Flash-анимации. Пакадравая анимацыя"

План урока по теме /читать далее.../

Работа с Google Документом  в качестве инструкции.

свернуть

Урок в 8 классе с использованием интерактивных сервисов "Оператор с ветвлением"

На уроке используется мобильное приложение Plickers и qr-коды
развернуть

План урока в 8 классе /читать далее.../

  

свернуть

Урок в 8 классе с использованием интерактивных сервисов "Анимацыя формы"

Если нельзя достигнуть всего, то не следует отказываться от части. Поговорка
развернуть
  • Тема: Анимация формы.
  • Цель:  Изучить создание анимации формы.
    • Учебная задача 1: Изучи создание анимации формы. См. учебное пособие 8 класс, § 11.
    • Учебная задача 2:  Обобщение нового материала:
    • Учебная задача 3:  Выполни две  анимации формы по примерам.  Результаты вышли учителю на проверку.
    • Дополнительный материал:  
      • Используя заготовку учителя создай анимацию формы "светофор".
      • Результат вышли учителю на проверку.
      • Продолжи выполнение своего проекта. 
    • Домашнее задание: См. учебное пособие 8 класс, § 11.
свернуть

Урок в 7 классе с использованием интерактивных сервисов "Операционная система"

1. Тэма ўрока «Аперацыйная сістэма. Элементы графічнага карыстальніцкага
інтэрфейсу. Асноўныя элементы файлавай сістэмы. Тыпавыя аперацыі з
файламі і папкамі»/план урока/

2. Интерактивные тестовые задания к уроку с помощью Google Формы - https://docs.google.com/forms/d/1vLY_TqVFk0TX9iL6oheWRmZzORM0DXVnpnyggURIbUI/edit

3. Презентация с помощью Google Презентации - https://docs.google.com/presentation/d/1c_rQFsi-IUPC8XhN3kP7jDOLejtHO8Dl4GzdheMqiLM/edit 

свернуть