Министерство образования Республики Беларусь
Управление по образованию, спорту и туризму Несвижского райисполкома
Государственное учреждение образования
"Затурьянская средняя школа"
Настаўнік біялогіі
Халопіца Таццяна Міхайлаўна
Урок біялогіі ў 7 класе
Унутраная будова ліста. Лістапад
Прапанаваны ўрок біялогіі “Унутраная будова ліста. Лістапад” праводзіцца ў 7 класе ў рамках вывучэння тэмы “Вегетатыўныя органы раслін” і з’яўляецца трынаццатым урокам з васямнаццаці, прадугледжаных праграмай.
На ўроку дзеці вывучаюць асабліваці ўнутранай будовы ліста ў сувязі з выконваемымі функцыямі, а таксама значэнне лістапада ў жыцці раслін. У ходзе ўрока развіваюцца ўменні параўноўваць, устаноўліваць прычынна-выніковыя сувязі. У ходзе правядзення даследаванняў школьнікі даведваюцца пра асаблівасці такіх шырока распаўсюджаных раслін нашай мясцовасці, як крапіва двудомная (Urtica dioica) і баршчавік Сасноўскага (Heracléum sosnówskyi). Высвятляецца ўзровень ведаў школьнікаў 5-8 класаў пра біялагічную з’яву лістапад.
На ўроку прымяняецца стратэгія тэхналогіі развіцця крытычнага мыслення (табліца “Ведаю – Хачу даведацца – Даведаўся”), збіраецца мадэль унутранай будовы ліста і афішыруюцца вынікі. Таксама на ўроку праводзіцца аналіз анкетавання вучняў 5-8 класаў “Што я знаю пра лістапад?”. Адной з форм работы з адоранымі вучнямі выступае прадстаўленне міні-даследаванняў пра такія шырока вядомыя ў нашай мясцовасці расліны, як крапіва двудомная і баршчавік Сасноўскага. Такім чынам рэалізуюцца развіваючыя і выхаваўчыя мэты ўрока.
Мэты:
навучальныя:
развіваючыя:
выхаваўчыя:
Гласарый урока: ліст, эпідэрміс, кутыкула, вусцейкі, замыкаючыя клеткі, вусцейкавая шчыліна, мякаць ліста, слупковая парэнхіма, губчатая парэнхіма, жылка ліста, праводзячы пучок, ксілема, флаэма, лістапад, храмапласты.
Тып занятку: урок з элементамі даследчай дзейнасці.
Віды дзейнасці настаўніка: арганізуе работу для аналіза матэрыялу, кансульціруе, карэкціруе, каардынуе дзейнасць вучняў, арганізуе работу ў групах.
Віды дзенасці вучняў: працуюць з тэкстам вучэбнага дапаможніка, дадатковай інфармацыяй, аналізуюць тэкст і атрыманы матэрыял, ацэньваюць, параўноўваюць, працуюць у групах, тлумачаць, афішыруюць вынікі.
Формы работы вучняў: індывідуальная, групавая, франтальная.
Абсталяванне і сродкі навучання: табліца “Клетачная будова ліста”, папяровыя нарыхтоўкі для стварэння мадэлі ўнутранай будовы ліста, анкеты вучняў 5-8 класаў “Што я ведаю пра лістапад”, дадатковы матэрыял.
Ход урока
“Калі людзі шукаюць іголку ў стозе сена, то большасць з іх спыняецца, адшукаўшы яе, а я працягваю пошукі, знаходзячы другую, трэцюю, чацвёртую і пятую іголкі” Альберт Эйнштэйн
І. Арганізацыйна-матывацыйны этап (1 мін)
Мэта: стварэнне дабразычлівай атмасферы на ўроку для супрацоў-ніцтва настаўніка з вучнямі.
Дзейнасць настаўніка |
Дзейнасць вучняў |
Вітаецца, арганізуе ўвагу вучняў |
Настройваюцца на работу |
ІІ. Актуалізацыя ведаў і сумеснае мэтапалаганне. (4 мін)
Мэта: актуалізацыя апорных ведаў для пастаноўкі мэтаў і задач урока.
Дзейнасць настаўніка |
Дзейнасць вучняў |
Прымяненне стратэгіі тэхналогіі развіцця крытычнага мыслення “Ведаю – Хачу даведацца – Даведаўся” |
Вучацца вызначаць свае пазнавальныя інтарэсы, накірункі ў індывідуальным даследчым пошуку ў рамках вывучаемай тэмы |
Настаўнік. Праводзіць гутарку па наступных пытаннях:
У ходзе гутаркі актуалізіруюцца веды вучняў аб асаблівасцях будовы раслінных клетак і тыпах тканак раслін. Запісваецца тэма, вызначаюцца задачы ўрока.
ІІІ. Асноўная частка.
Мэта: забяспечыць засваенне, асэнсаванне і першаснае замацаванне вучнямі новага матэрыялу; стварыць умовы для фарміравання ўяўленняў аб асаблівасцях унутранай будовы ў сувязі з выконваемымі функцыямі, аб значэнні лістападу ў жыцці раслін. Звярнуць увагу на асблівасці распаўсюджаных у нашай мясцовасці раслін крапівы двудомнай і баршчавіка Сасноўскага
Дзейнасць настаўніка |
Дзейнасць вучняў |
1. Арганізуе работу з вучэбным дапаможнікам. 2. Дзеліць клас на групы, тлумачыць парадак работы ў групах . 3. Раздае старшыні кожнай групы картку з заданнямі. 4. Сочыць за самастойнай работай груп. 5. Праводзіць міні-прэзентацыю па вывучаным матэрыяле. |
1. Рыхтуюцца да работы з вучэбным дапаможнікам на с.100-103. 2. Выбіраюць старшыню кожнай групы. 3. Знаёмяцца з заданнямі на картках. 4. Граматна працуюць з тэкстам вучэбнага дапаможніка. Праводзіцца міні-прэзентацыя работы кожнай групы: вучні вылучаюць галоўнае, засяроджваюць увагу на выконваемых функцых ліставых структур, адзначаюць асаблівасці іх будовы. Аналізуюць і робяць вывады. |
Група 1 – паверхневыя структуры ліста.
Група 2 – вусцейкі.
Група 3 – унутраная будова ліста (мякаць ліста).
Група 4 – праводзячы пучок ліста.
Група 5 – лістапад.
Фізкультмінутка. (1 мін)
Мэта: стварыць умовы для прымянення вучнямі ведаў у новай, нестандартнай сітуацыі.
Дзейнасць настаўніка |
Дзейнасць вучняў |
1. Арганізуе работу ў класе па стварэнні мадэлі ўнутранай будовы ліста. Для гэтага выкарыстоўваюцца белыя прамавугольнікі (12-15 шт) – для клетак эпідэрмісу, зялёныя прамавугольнікі (12-15 шт) і авалы (12-15 шт) – для клетак слупковай і губчатай парэнхімы, карычневыя авалы (12-15 шт) – для клетак ксілемы, ружовыя авалы (12-15 шт) – для флаэмы, фіялетавыя прамавугольнікі (12-15 шт) – для клетак валокнаў. 2. Арганізуе правядзенне на ўроку работы “Цікава ведаць”: знаёміць з мэтай правядзення анкетавання сярод вучняў 5-8 класаў “Што я ведаю пра лістапад?” (гл. Дадатак 1)
3. Агранізуе прадстаўленне школьнікамі міні-даследаванняў, якія праводзіліся дома, дае неабходныя тлумачэнні, пры неабходнасці карэкціруе выступленні вучняў. |
1. Вучні павінны з папяровых нарыхтовак клетак рознага колеру сабраць мадэль унутранай будовы ліста, прыклейваць на ліст ватмана па чарзе ўсе прапанаваныя “клеткі” ліста. Пасля выканання работы праводзіцца афішыраванне вынікаў і, па меры неабходнасці, карэкцыя вынікаў работы.
2. 2-3 вучні класа, якія праводзілі анкетаванне школьнікаў, знаёмяць з яго вынікамі, зачытваюць самыя цікавыя і незвычайныя дадзеныя, даюць аналіз анкетавання, неабходныя тлумачэнні. 3. Вучні, якія рыхтавалі паведамленні “Чаму пячэцца крапіва”, “Што трэба ведаць пра баршчавік” выступаюць па чарзе, задаюць аднакласнікам пытанні па змесце свайго выступлення. Праводзіцца абмеркаванне. |
ІV. Дамашняе заданне (1 мін).
Заданне для вучняў, якія цікавяцца біялогіяй. Падрыхтаваць дадатковы матэрыял аб фотасінтэзе ў раслінах. Аформіць яго ў выглядзе плаката ці невялікага калажа.
Каменціраванае выстаўленне адзнак за ўрок: (1 мін).
Рэфлексія. (5 мін)
Мэта: садзейнічаць развіццю ў вучняў здольнасць да абагульнення, фармуліроўкі вынікаў урока.
Дзейнасць настаўніка |
Дзейнасць вучняў |
Арганізуе дзейнасць вучняў па асэнсаванні сваёй паспяховасці. Вяртае вучняў у пачатак ўрока, да табліцы “Ведаю – Хачу даведацца – Даведаўся”. Прапануе кожнаму ўдзельніку педагагічнага ўзаемадзеяння закончыць сказ: Я быў(ла) здзіўлены(на) тым, што … Я задумаўся (лася) … Удалым было сёння … Я даведаўся (лася) … Я ўпэўнены(на) ў тым, што … Я абавязкова зраблю … А яшчэ я хачу сказаць, што …
|
Асэнсоўваюць значнасць для сябе атрыманых ведаў, ацэньваюць сваю дзейнасць |
Спіс выкарыстаных крыніц
ДАДАТАК 1
Анкета “Што я ведаю пра лістапад?” __________ клас
№ |
Пытанне |
Так |
Не |
Не ведаю |
1 |
Лістапад наступае ў лістападзе? |
|
|
|
2 |
У час лістападу колер лістоў змяняецца на жоўты, чырвоны, барвовы? |
|
|
|
3 |
Лісты змяняюць сваю афарбоўку спачатку на верхніх лістах, затым паступова на ніжніх? |
|
|
|
4 |
Разам з апалымі лістамі з расліны выдаляюцца шкодныя рэчывы? |
|
|
|
5 |
Перад лістападам пажыўныя рэчывы перамяшчаюцца ў пупышкі? |
|
|
|
6 |
Лістапад – прыстасаванне раслін да змяншэння выпарэння вады? |
|
|
|
7 |
Лістапад – прыстасаванне раслін да захавання галін ад палому пад цяжарам снегу |
|
|
|
8 |
Вечназялёныя расліны ніколі не скідаюць лістоў? |
|
|
|
9 |
У апалых лістах хаваюцца на зіму розныя насякомыя? |
|
|
|
10 |
Зграбаючы і спальваючы лісты восенню, мы прыносім дрэву карысць? |
|
|
|
Кукула Людміла Славаўна,
сярэдняя спецыяльная адукацыя,
вышэйшая катэгорыя,
стаж работы 23 гады
Тэма: “Прывітанне, дрэва!”
Праграмны змест: (1) пазнаеміць дзяцей з дрэвамі бліжэйшага асяроддзя, (2) удасканаліць і пашырыць веды аб дрэвах бліжэйшага асяроддзя;
развіваць і замацоўваць уменне адрозніваць і называць некалькі дрэў, лістоў з гэтых дрэў;
выхоўваць беражлівыя аднорсіны да расліннага свету.
Ход занятку
Арганізацыйны пачатак
Раз, два, тры, чатыры, пяць –
Я хачу ўсіх абняць,
І кожнаму добрай раніцы пажадаць.
(Раздаю кожнаму дзіцяці па лісточку).
Асноўная частка
(Гучыць запіс музычнага фрагмнту “Времена года”. Дзеці кружацца з лісточкамі пад музыку).
Казка “Спрэчка”
Здарылася гэта восенню. Раслі на паляне тры дрэвы. Адно з іх было спакойнае, маўклівае, а два дрэвы заўсёды спрачаліся: якое з іх прыгажэйшае, больш стройнае, больш высокае, у каго лісточкі прыгажэйшыя.
Першае дрэва казала, што яно высокае, стройнае. У яго многа тонкіх галінак, якія звісаюць уніз, як косы ў дзяўчынак. На галінках растуць лісточкі, як залатыя манеткі. Ствол у яго белы з чорнымі рысачкамі. Лісточкі на дрэве шапацяць: ш-ш-ш-ш.
Паказваю малюнак з выявай бярозы.
Другое дрэва не было падобнае на першае. На палянцы рос… (паказваю малюнак дуба)
Гучыць шум ветру.
Фізкультхвівлінка
Гусі – гусі!
Га-га-га.
Збярыце толькі тыя лісточкі, якія ўпалі з бярозы.
Гэта якія лісты – бярозавыя.
Гусі – гусі!
Га-га-га.
Збярыце тыя лісточкі, якія ўпалі з дуба.
Гэта якія лісты – дубовыя.
Зімой і летам аднім цветам.
Паказваю малюнак елкі.
Мэта: знаёмства з ажыццяўленнем наступальнай “Баграціён” па вызваленні БССР.
Задачы:
разгледзець асаблівасці падрыхтоўкі і правядзення аперацыі “Баграціён”; вызначыць яе ваенна-палітычнае значэнне для далейшага ходу вайны;
садзейнічаць развіццю крытычнага мыслення, актывізацыі разумовай дзейнасці навучэнцаў, удасканальваць уменні працаваць з падручнікам, выкарыстоўваць дадатковы матэрыял, змест гістарычнай карты як крыніцы інфармацыі, аналізаваць і рабіць вывады;
выхоўваць пачуццё гонару за беларускі народ, яго гераічнае мінулае.
Тып урока: камбінаваны ўрок.
Забеспячэнне ўрока: Гісторыя Беларусі, 1917-1945 гг.: Вучэбны дапаможнік для 10 класа агульнаадукацыйных устаноў з беларускай мовай навучання / Пад рэдакцыяй Я.К.Новік, В.В.Гінчук. – Мн., 2012; відэафрагмент “Аперацыя Баграціён”, інтэрактыўныя сэрвісы “Мастер-тест”, “LearningApps.org.”, раздатачны матэрыял, карта “Вызваленне Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў”.
План урока
Ход урока
Настаўнік чытае верш П.Панчанкі “Байцу, які першы ступіў на беларускую зямлю”.
Не знаю, хто ты — баявы ўралец
Ці дужы, каранасты сібірак.
Падправіўшы спраўней паходны ранец,
Прайшоў ты першым па маіх барах.
Ты першы кроплі горкіх слёз сірочых
Сваёй рукой з дзіцячых твараў сцёр.
Ты першы паглядзеў прыветна ў вочы
Бацькоў маіх любімых і сясцёр.
Ты ў бой ішоў з пагардаю да смерці,
Каб ратаваць мой край.
Ты парадніў Сябе навекі з беларускім сэрцам,
З дубровамі, з красою нашых ніў.
Усё, чым нашая зямля багата,
Цяпер тваё — і вішні пад акном,
I песні звонкія, і стромкіх сосен шаты,
I беларуса дом — твой родны дом.
Ты зноў у бой...
Над Нёманам далёкім
З надзеяй хвоі шэпчуць: “Ён ідзе!”
Ідзі, баец,
Хай будзе шлях твой лёгкім,
Хай куля не кране тваіх грудзей.
Ты будзеш жыць, ты жыць цяпер павінен
За тых, каго замучылі яны.
Ты стаў цяпер для многіх матак сынам,
Народжаным у цяжкі час вайны.
Па ўсёй зямлі разносіцца, як казка,
Твой кожны стрэл, твой кожны новы крок.
Ідзі, баец, ідзі, наш сокал ясны,
Цябе чакаюць Мінск і Беласток.
- Сфармулюйце тэму нашага ўрока?
- Вызначце задачы ўрока. Мы пазнаёмімся з планам па вызваленні беларускай зямлі, даведаемся пра масавы гераізм воінаў Чырвонай Арміі, беларускіх партызан і падпольшчыкаў у вызваленні нашай Радзімы.
Праблемнае пытанне: Чаму разгром групы армій “Цэнтр” у ходзе аперацыі “Баграціён” быў ахарактарызаваны камандаваннем вермахта як катастрофа, большая за Сталінград?
Але перш, чым пачнём вывучаць новы матэрыял, давайце ўспомнім папярэднія веды па тэме “Вялікая Айчынная вайна”.
Навучэнцы самастойна выконваюць тэставае заданне на камп’ютары ў праграме “Мастер-тест”
http://master-test.net/ru/quiz/testing/id/109270
III. Аперацыйна-пазнавальны этап
- Калі адбыўся карэнны пералом у ходзе Другой сусветнай і Вялікай Айчыннай войнаў?
Самастойная работа: пункт 1 § 26
Навучэнцам прапануецца самастойна прачытаць матэрыял падручніка і даць адказы на пытанні, змешчаныя на картках у кожнага навучэнца (дадатак 1):
- Адказы навучэнцаў
Пракаменціруйце наступныя факты:
1) 24 снежня 1943 года быў вызвалены райцэнтр Гарадок. Спробы савецкіх войскаў прарвацца да г. Віцебска поспеху не мелі. Новае наступленне войскаў Чырвонай Арміі пачалося 3 лютага 1944 года, аднак вызваліць г. Віцебск ім так і не ўдалося.
2) Да канца 1943 года войскі заходняга фронту сем разоў пераходзілі ў наступленне на Магілёўскім напрамку, але задач сваіх не выканалі. Цаной велізарных страт яны змаглі прасунуцца наперад толькі на 10-20 км.
У 1944 г. пачаўся завяршальны этап Вялікай Айчыннай вайны. Пачалося выгнанне ворага з тэрыторыі СССР. У студзені-лютым была знята блакада г. Ленінграда. Вясной вораг быў разбіты на Правабярэжнай Украіне, быў вызвалены Крым, але войскі групы армій “Цэнтр” усё яшчэ ўтрымлівалі БССР. Перад Чырвонай Арміяй была пастаўлена задача: разграміць гэтую групоўку. Савецкае камандаванне распрацавала наступальную аперацыю па вызваленні БССР.
Прагляд відэафрагмента “1944 год – год великого освобождения” і адказ навучэнцаў на пытанні:
Аперацыя “Баграціён” пачалася раніцай 23 чэрвеня 1944 года нечакана для ворага. Фашысцкае камандаванне лічыла, што галоўны ўдар Чырвоная Армія будзе наносіць па Украіне, але наступленне савецкіх войск пачалося ў Беларусі праз цяжкапраходныя балоты і лясы.
Праца з табліцай (у навучэнцаў на партах – дадатак 2)
Прааналізуйце суадносіны сіл Германіі і СССР напярэдадні аперацыі “Баграціён”.
Краіна |
Агульная колькасць войск |
Гарматы і мінамёты |
Танкі і самаходныя артылерыйскія ўстаноўкі |
Самалёты |
Германія |
1,2 млн. чал. |
9,5 тыс. |
900 |
1350 |
СССР |
2,4 млн. чал. |
36 тыс. |
5200 |
5,3 тыс. |
Прагляд відэафрагмента “Баграціён”
- Ці згодны вы, што аперацыя “Баграціён” была адной з буйнейшых аперацый? (У ходзе аперацыі перастала існаваць адна з самых магутных групіровак вермахта – група армій “Цэнтр”) Работа ў групах (заданні на картках – дадатак 3)
I група (матэрыял падручніка с. 151-153)
II група
III група
У гонар аперацыі на 21-ым км ад г. Мінска на шашы Мінск-Масква ў 1969 годзе насыпаны Курган Славы Савецкай Арміі – вызваліцельніцы БССР.
Фізкультхвілінка
“Перадай мяч” – навучэнцы перадаюць мяч адзін аднаму, называючы паняцці па тэме “Вялікая Айчынная вайна”.
Работа з ілюстрацыяй с. 152
- Якая падзея аперацыі “Баграціён” адлюстравана на карціне В.Волкава “Мінск. 3 ліпеня 1944 г.”?
- Калі праводзілася аперацыя “Баграціён”? Яе мэта? Удзельнікі?
- Якія фактары абумовілі паспяховасць дзеянняў Чырвонай Арміі ў час беларускай наступальнай аперацыі?
Выкананне заданняў на камп’ютары “LearningApps.org.”
Заданне 1. Знайдзі пару
https://learningapps.org/watch?v=pah62sp6k18
Заданне 2. Разгадай крыжаванку “Героі мінулых часоў”
https://learningapps.org/watch?v=pxq5ugst318
Заданне 3. Пазлы
https://learningapps.org/watch?v=p9itj5k2318
Праблемнае пытанне: Чаму разгром групы армій “Цэнтр” у ходзе аперацыі “Баграціён” быў ахарактарызаваны камандаваннем вермахта як катастрофа, большая за Сталінград?
- Скласці сінквейн
“Баграціён”
Наступальная, імклівая
Акружыць, разграміць, знішчыць
Зрабіла магчымым вызваленне Беларусі
Вызваленне
Спіс літаратуры
Татьяна Михайловна Холопица учитель географии
Семинар-практикум
«Организация работы учителя географии по подготовке учащихся к конкурсам
исследовательского характера»
Цель. Создание условий для полноценного проявления и развития педагогического мастерства на основе организации пространства для профессионального общения по обмену опытом работы.
Представление опыта собственной педагогической деятельности, направленной на поисково-исследовательский аспект преподавания географии в учреждении образования.
Задачи. Создание условий для формирования представления у слушателей об особенностях ведения исследований в школе, содействие пониманию последовательности работы над темой исследования, мобилизация творческого потенциала аудитории и включение слушателей в продуктивную деятельность, получение обратной связи, проведение рефлексивного этапа взаимодействия.
Оборудование: мультимедийная установка, маленькие цветные листы по количеству участников, большие цветные и белые листы по количеству групп, девять экземпляров республиканских газет, разноцветные кубики «LEGO» (по 4 на каждую группу), памятки по количеству групп.
Учитель. Уважаемые коллеги, посмотрите, что у меня в руке. Действительно, это иголки сосны. А что у меня в другой руке? Посмотрите внимательно, потрогайте, можете понюхать. Что же это? А это брикеты из иголок сосны, которые сделали учащиеся нашей школы.
Входящий контроль. А как вы думаете, для чего они это делали? Где могут использоваться брикеты? Прежде, чем их получить, дети исследовали их свойства. Как вы думаете, что такое исследование? Кто из вас в школе занимался исследованиями? Какие ассоциации у вас с этим словом?
Что же такое исследование? Исследование — это комплексное решение теоретической или практической проблемы, включающее в себя теоретический анализ вариантов ее решения, выдвижение новых гипотез, практическую проверку гипотез и оформление результатов.
Прием LEGO-конструирование. Любое исследование из нескольких этапов. Они записаны на слайде и выделены отдельным цветом. Я прошу вас расположить их, используя конструктор, в той последовательности, в которой вы считаете правильным. Объясните свое решение.
Итак, дорогие друзья, первый этап - это выбор темы исследования. Рассказ об истории с газетой.
Я хочу, чтобы и вы попробовали найти и сформулировать тему, чтобы вы хотели исследовать. Раздаю газеты: по три на каждую группу, маленькие синие листочки, карандаши. Я даю вам на эту работу 3 минуты. Постарайтесь в названиях статей или по тексту написать тему исследовательской работы. Работаем в парах, выбираем тему одну на двоих. Когда задание будет выполнено, выбираем тему одну на четверых. Затем выбираем тему одну для всей группы. Она должна соответствовать следующим правилам (на слайде):
Тема, общая для каждой из групп, записывается на больших цветных листах.
Если возникнут трудности, то можно в качестве примера привести темы исследований, которые были придуманы по тем же газетам.
Следующий этап – постановка цели и предположение конечного результата. Для чего вы будете проводить выбранное вами исследование? Каким вы видите конечный результат вашей работы? Чего вы хотите достичь? Это называется гипотеза. Какие у вас ассоциации со словом гипотеза? Ответы участников.
Гипотеза – обязательный элемент в структуре исследовательской работы, предположение, при котором на основе ряда факторов делается вывод о существовании объектов, связи или причины явления, причем этот вывод нельзя считать вполне доказанным.
Напишите его на белых листах. А цветные с темой исследования передайте соседней группе. Другая группа через 2-3 минуты должна выдвинуть свой конечный результат этой работы. Затем еще раз передаются темы работ, выдвигаются гипотезы. Затем зачитываются ожидаемые результаты. Проводится их комментарий.
Посмотрите, пожалуйста, на экран. Постарайтесь понять по фотографиям, какой этап исследования я демонстрирую на слайдах. Демонстрация презентации об опытах и экспериментах в работе по опавшей хвое. (Слайды 8-17)
Действительно, это опытно-экспериментальная работа. Существует много методик проведения опытов и экспериментов. Какую вы выберете для себя, это решать вам. Учитывайте ситуацию, ваши возможности и возможности школы.
Завершающий этап работы – итоговая диагностика. Здесь необходимо сравнить то, что предполагалось в начале работы с тем, что мы получили в результате, т.е. подтверждена ли гипотеза. Хочу сказать, что в результате проведения экспериментов ваше предположение может и не подтвердиться, а может подтвердиться частично. Пусть вас это не пугает – это все равно положительный результат вашей работы. Результаты работы по изготовлению брикетов из опавшей хвои представлены на республиканский конкурс «100 идей для Беларуси».
Что же даст исследовательская работа вашим ученикам? Это дипломы, грамоты, публикации в печатных изданиях. Успешные выступления ребят с докладами на различных конкурсах и конференциях помогут им при поступлении в высшие учебные заведения. Участие в международных исследовательских конкурсах и проектах также даст возможность познакомиться с разными странами и их достопримечательностями.
Рефлексия. Дорогие коллеги. Подумайте, каким образом предметы, находящиеся в пакете, относятся к сегодняшней теме занятия. Какие они вызывают у вас ассоциации.
Вучэбны прадмет: «Пачатковыя классы»
Ф. І. Імя па-бацьку педагога: Быль Жанна Васільеўна
Пасада (кваліфікацыйная катэгорыя): настаўнік пачатковых класаў вышэйшай кваліфікацыйнай катэгорыі.
Поўная назва ўстановы адукацыі: дзяржаўная ўстанова адукацыі “Затур’янскі навучальна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа”
Тэма вучэбнага занятку: Прыметнік. Замацаванне ведаў
Тып вучэбнага занятку: урок паўтарэння і абагульнення
Мэта: сістэматызаваць істотныя прыкметы прыметніка як часціны мовы
Задачы: развіваць уменне пісаць родавыя канчаткі прыметнікаў; развіваць мову навучэнцаў; правільна ўжываць у маўленні прыметнікі-антонімы, прыметнікі-сінонімы; працаваць над маналагічнай мовай; ствараць умовы для развіцця навыкаў узаемакантролю і самакантролю; выхоўваць цікавасць да працы журналіста.
Абсталяванне для настаўніка:
Табліца
Прыметнік (часціна мовы)
па родах па ліках
м.р. -ы,-і адз.л.
мн.л.
ж.р. -ая, -яя
н.р -ае,-ое, -яе -ыя, -ія
Карткі для эстафеты
˄ падводны паходны падлёдныя пералётныя |
˄ беларускі маленькі зімняе начная |
малады вясёлы залатое жоўтая |
На сталах таблічкі
Раздзел пісьмаў |
Раздзел навін |
Раздзел спорту |
У настаўніка на грудзях таблічка “Галоўны рэдактар”
Абсталяванне для навучэнцаў:
а) рэдактар раздзела пісьмаў;
б) рэдактар раздзела навін;
в) рэдактар раздзела спорту
Ход урока
− Добры дзень! Усе падрыхтаваліся да ўрока? Сядайце.
‒ Памятаем правіла “Кожнай рэчы – сваё месца. Усё, што патрэбна пад рукой”.
‒ Дэвіз урока беларускай мовы на сёння “Сто гадоў шукай другой красы, а тым больш, што свет зусім не вузкі. Ды калі ты не бязродны сын, гавары са мной па-беларуску”. Гэта словы беларускай паэтэсы Яўгеніі Янішчыц.
Сшытак свой адкрыю,
Пакладу як трэба.
Ручку правільна трымаю.
Сяду прама, не сагнуся,
За работу я вазьмуся.
Запіс даты.
У кожнага навучэнца картка з матэрыялам па чыстапісанні: літары-склады; літары-спалучэнні, словы-тэкст. Індывідуальная работа з улікам дапушчаных каліграфічных памылак.
Паведамленне тэмы ўрока
Слова настаўніка:
Карткі для эстафеты
Прыметнікі размеркаваць па родах
Ж.р. падлёдная жоўтая начная сіняя |
М.р. падводны паходны беларускі маленькі
|
Н.р. вясёлае залатое зімняе добрае |
Загадка “Каму належаць гэтыя словы?”
(Паўтараюцца правілы работы ў групе)
– Перад кожным ляжаць лісты з планам той работы, якую неабходна выканаць рэдактарам кожнага раздзела.
Заданне 1
Раздзел пісьмаў
Да дадзеных слоў запішыце аднакаранёвыя прыметнікі
Вясна –
Красавік –
Лес-
Выдзеліце частку слова, пры дапамозе якой утвораныя прыметнікі.
Раздзел навін
Растлумачце значэнне прыметнікаў. Да дадзеных прыметнікаў падбярыце прыметнікі, процілеглыя па значэнні (антонімы):
Пахмурны дзень –
Халодны вецер –
Цяжкая ноша –
Раздзел спорту
Да дадзеных прыметнікаў падбярыце прыметнікі блізкія па значэнні (сінонімы)
Невялікі мячык –
Моцны ўдар –
Знойны дзень –
Вывад: што такое прыметнік і якая яго роля ў мове?
Заданне 2
Раздзел пісьмаў
Да дадзеных назоўнікаў падбярыце прыметнікі, якія падыходзяць па сэнсе. Вызначце род.
… – апавяданне
… – рэклама
… – верш
Раздзел навін
Назоўнікі мужчынскага роду замяніце назоўнікамі жаночага роду. Ці змяніліся прыметнікі, чаму яны змяніліся?
Вясновы дзень –
Стройны клён –
Сасновы лес –
Раздзел спорту
Змяніце дадзеныя словы так, каб яны стаялі у множным ліку. Выдзеліць канчаткі.
Моцны удар –
Небяспечны момант –
Хуткі футбаліст –
Вывад: Як зменяцца прыметнікі? Якія канчаткі маюць?
Матэрыял зацверджаны галоўным рэдактарам і ідзе ў нумар.
Фізкультхвілінка
Правядзенне эстафеты. Падбіраем словы да схемаў
выхад разбег пералёт подпіс |
˄ запіска пасадка наклейка заварка |
˄ зорачка беленькі дубовы ключыкі |
Праверка. Што аб’ядноўвае гэтыя словы?
Заданне 3.
Раздзел пісьмаў
Дапоўніце сказы прыметнікамі, якія падыходзяць па сэнсе
Вясна у лесе
… вясна ў лесе! Ярка свеціць … сонейка, … воблакі … упрыгожваюць … неба. Смалой пахнуць … пупышкі. З прыгорка бяжыць … ручаёк. Вясёлы і казачны лес вясной!
Словы для справак: ранняя, веснавое, лёгкія, блакітнае, пушыстыя, гаманлівы.
Раздзел навін
Грэе яркае сонейка.
Разабраць сказ па членах сказа і часцінах мовы. Запісаць словазлучэнні.
Аддзел спорту
і, лоўкага, хуткага, не, хвароба, дагоніць
З дадзеных слоў складзіце сказ так, каб атрымалася прыказка. Растлумачце яе сэнс.
Вывад: для чаго служаць прыметнікі? Якімі членамі сказа з’яўляюцца?
Настаўнік.
- Каб прыцягнуць увагу чытачоў, неабходна выкарыстоўваць рэкламу.
Праца з тлумачальнымі слоўнікамі. Навучэнцы тлумачаць слова рэклама.
Рэклама – яркая інфармацыя аб якіх-небудзь таварах, відах паслуг, з мэтай прыцягнуць увагу і павялічыць запыты на іх, аб’явы з такой інфармацыяй.
Рэкламіраваць – аб’яўляць аб чым-небудзь, карыстаючыся рэкламай.
6.Тлумачэнне дамашняга задання
Настаўнік дае ліст паперы, на якім падпісаны загаловак газеты “Прыметнік”. Усёй камандай, “рэдакцыяй” газеты патрэбна аформіць матэрыялы, прымацаваць лісты з выкананымі заданнямі, ілюстрацыі, рэкламы, каб атрымалася газета.
“Калі б не было слоў, якія абазначаюць прыметы прадметаў, то …” Рэфлексія “Лесвіца поспеху”:
ведаю, разумею, умею.
А зараз зробім фотаздымак рэдакцыі газеты “Прыметнік” на памяць.
Настаўнік.
Дзеці ўжо чакаюць перапынак,
Для іх ён лепшы адпачынак.
Вучэбны прадмет: ”Замежная мова (нямецкі)“
Чудук Людміла Адамаўна
Настаўнік нямецкай мовы першай кваліфікацыйнай катэгорыі
Дзяржаўная ўстанова адукацыі «Затур’янскі навучальна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа»
Клас: 9
Тэма: ”Адносіны ў сям’і. Чытанне“
Тып урока: камбінаваны ўрок спасылка...
Вучэбны прадмет: ”Працоўнае навучанне (тэхнічная праца)“
Прозвішча, імя, імя па бацьку педагога: Кухта Сяргей Мікалаевіч
Пасада (кваліфікацыйная катэгорыя): настаўнік працоўнага навучання вышэйшай кваліфікацыйнай катэгорыі
Поўная назва ўстановы адукацыі: дзяржаўная ўстанова адукацыі «Затур’янскі навучальна-педагагічны комплекс дзіцячы сад - сярэдняя школа»
Тэма вучэбнага занятку: ”Рубка металаў“
Практычная работа: рубка загатоўкі дэталі з тонкаліставога металу
Тып вучэбнага занятку: камбінаваны
Мэта: стварэнне ўмоў для разумення навучэнцамі працэсу рубкі як разнавіднасці раздзялення металу на часткі; замацаванне ведаў па чытанні графічнай і тэхналагічнай дакументацыі; засваенне ведаў і набыццё першапачатковых уменняў па рубцы металаў; развіццё сілы мышцаў кісці рукі, прадплечча, маторыкі рук, вакамера; выхаванне ўважлівасці, акуратнасці, добрасумленнасці.
Задачы: навучэнцы павінны знаць будову зубіла і яго віды; правільную рабочую позу; віды ўдараў пры рубцы зубілам; спосабы рубкі зубілам; правілы бяспекі пры рубцы зубілам;
навучэнцы павінны ўмець вызначаць спраўнасць інструмента для рубкі; вытрымліваць рабочае палажэнне і хватку інструментаў; рубіць загатоўку ліставога матэрыялу таўшчынёй да 2 мм.
Абсталяванне: малаток, зубіла, пліта, загатоўкі, чарцёж ключа-адвёрткі.
Ход урока
І. Этап арганізацыі занятку
Мабілізацыя ўвагі, стварэнне праблемнай сітуацыі: настаўнік прапаноўвае вучням разрэзаць матэрыял таўшчынёй 1 – 1,5 мм нажніцамі па метале.
ІІ. Этап актуалізацыі ведаў навучэнцаў
Пытанні настаўніка:
ведаеце?
выконвалі гэтую аперацыю?
ІІІ. Этап вывучэння новага матэрыялу.
Паслядоўнасць выкладання новага матэрыялу
- ненадзейнае мацаванне цела малатка на ручцы, люфт ці адсутнасць кліна;
- наклёпы на байках зубіла і малатка;
- сколы, трэшчыны на інструментах.
Заўвагі.
Не трэба моцна сціскаць інструмент, так як рука стоміцца і дакладнасць удараў знізіцца.
Не рэкамендуецца праводзіць рубку на пліце навылет. Яе трэба ламаць у цісках ударамі малатка пры ўтварэнні прасечанай канаўкі, роўнай прыкладна 2/3 таўшчыні загатоўкі. Загатоўку таўшчынёю болей 3 мм мэтазгодна рубіць з двух бакоў загатоўкі на глыбіню, роўную 1/3 таўшчыні загатоўкі.
ІV. Этап першапачатковай праверкі вывучанага матэрыялу
Пытанні для кантролю якасці засваення матэрыялу:
Заданне 1
Адкажыце на пытанні тэста, выбраўшы адзін адказ. За кожны правільны адказ налічваецца 1 бал.
называецца …
а) ударнай;
б) сярэдняй;
в) рабочай.
а) α;
б) β;
в) δ.
а) цвёрдасці загатоўкі;
б) таўшчыні загатоўкі;
в) масы малатка.
а) 45°;
б) 60°;
в) 70°.
а) пад вуглом да восі зубіла;
б) па кромцы байка;
в) па восі зубіла і цэнтры байка.
Практычная работа ”Рубка металаў“ (старонка 137 вучэбнага дапаможніка).
Выконваць рубку загатоўкі ключа-адвёрткі варта толькі ў тых выпадках, калі навучэнцы дастаткова ўпэўнена і дакладна прабіваюць канаўку і не дапускаюць браку ў выглядзе слядоў рубіла на дзелавой частцы загатоўкі. У адваротным выпадку неабходна выконваць заданне на спецыяльнай загатоўцы.
Крытэрыі і нормы ацэнкі:
Максімальная колькасць балаў за выкананне задання – 2–5.
VІ. Этап ацэнкі выкананых заданняў
Адзнака за ўрок вызначаецца па суме балаў за выкананне двух заданняў.
VІІ. Этап падвядзення вынікаў урока
Правядзенне якаснага і колькаснага аналізу работы класа і кожнага навучэнца.
VІІІ. Этап рэфлексіі
ІХ. Этап завяршэння ўрока
УРОК СУСВЕТНАЙ ГІСТОРЫІ Ў 5 КЛАСЕ
“ЭЛІНІСТЫЧНАЯ КУЛЬТУРА”
Анна Валентиновна Болтуцкая, учитель истории далее...
ПЛАН–КОНСПЕКТ УРОКА ПО ПРЕДМЕТУ «ФИЗИЧЕСКАЯ КУЛЬТУРА И ЗДОРОВЬЕ»,
8 КЛАСС
Елена Казимировна Ивашкевич, учитель физической культуры и спорта далее...
УРОК РУССКОЙ ЛИТЕРАТУРЫ, 4 КЛАСС
Жанна Васильевна Быль, учитель начальных классов далее...
21.02.2024 с целью повышения уровня профессиональной компетентности учителей через освоение теоретических, методических и психологических принципов и аспектов реализации проектно-исследовательской деятельности учащихся на учебных занятиях прошло заседание школьного учебно-методического объединения учителей учебных предметов гуманитарного цикла по теме «Организация проектно-исследовательской деятельности как средство развития самостоятельной учебно-познавательной деятельности учащихся и условие формирования у них интереса к научно-исследовательской деятельности»
В ходе заседания были заслушаны вопросы:
В практической части участники заседания проектировали учебное занятие с применением проектной деятельности.
Форма проведения: педагогическая мастерская.
Формирование культуры досуга учащихся – один из важнейших аспектов деятельности учреждения образования. Роль мероприятий шестого школьного дня в формировании культуры досуга школьников.
2. Деятельность классного руководителя по профилактике правонарушений в Интернет-среде
3. О формах и методах работы классного руководителя в шестой школьный день
4. Выбор профессии обучающихся – приоритетное направление учреждения образования.
16.02.2024 прошло школьное учебно-методическое объединение классных руководителей по теме: «Формирование культуры досуга детей и молодежи в шестой школьный день».
Форма проведения: дискуссионные качели.
Цель: совершенствование форм и методов работы с учащимися в шестой школьный день.
В ходе заседания были рассмотрены следующие вопросы:
Информация классного руководителя 8 класса Е.В.Голяк.
Информация классного руководителя 9 класса Ж.А.Санько.
Информация классного руководителя 6 класса Ю.В.Жданович.
Информация заместителя директора по учебной работе Ж.В.Быль.
Классные руководители посетили и обсудили: спортивное мероприятие «Путешествие в страну здорового образа жизни» (Ивашкевич Е.К.), квест-игру «По следам Победы» (Кухта С.Н.), тренинг «Мы выбираем жизнь! А вы?» (Голяк Е.В.).
На заседании были разработаны памятки «Правила работы в сети Интернет для учащихся», «Советы по безопасности в сети Интернет для законных представителей».
Вначале заседания рассмотрели выполнение решений заседания учебно-методического объединения учителей предметов естественно-математического цикла от 24.11.2023 года.
Учителя предметов естественно-математического цикла с целью более глубокого понимания явлений и процессов, происходящих в окружающем мире, используют эксперимент на уроках; разработали памятку по качественному проведению эксперимента на учебных занятиях.
Учитель-методист Холопица Т.М. провела 01.12.2023 мастер-класс «Проведение эксперимента при организации исследовательской деятельности учащихся как путь к их профессиональному самоопределению».
На заседании были рассмотрены вопросы:
Сообщение председателя учебно-методического объединения, учителя физики и математики Н.В.Таратуты.
Сообщение учителя географии Т.М.Холопицы.
Сообщение учителя математики О.З. Ленковец.
Информация заместителя директора по учебной работе Ж.В.Быль.
Информация учителя математики О.З.Ленковец, учителя информатики Ж.А.Санько.
Все вопросы были рассмотрены. По каждому приняты решения.
Было обращено внимание на то, что Министерство образования направило в учреждения образования рекомендации на основе анализа типичных ошибок участников централизованного экзамена 2023 г. Необходимо в обязательном порядке рассмотреть данные рекомендации для использования в работе педагогами при подготовке к централизованному экзамену.
Ленковец О.З. (учитель математики) с 8 января по 12 января 2024 года повышала квалификацию в государственном учреждении образования «Минский областной институт развития образования» по освоению содержания образовательной программы повышения квалификации «Педагогическое проектирование и дизайн современного учебного занятия на основе компетентностно-ориентированного обучения» педагогических работников. Программа включала 2 раздела: «Организационно-методические основы реализации модели компетентностно-ориентированного обучения» и «Педагогическое проектирование и дизайн как инструменты компетентностно-ориентированного обучения». Формой итоговой аттестации являлся зачет, который проводился в устной форме.
Санько Ж.А. (учитель информатики) с 11 декабря по 15 декабря 2023 года повышала квалификацию в государственном учреждении образования «Минский областной институт развития образования» по освоению содержания образовательной программы повышения квалификации «Применение теории алгоритмов в практике учителя информатики как средство решения задач по программированию». Программа включала 2 раздела: «Теоретические аспекты профессиональной деятельности учителя информатики» и «Содержание теории алгоритмов в применении к решению задач по программированию». Учителей ознакомили с использованием в работе современных образовательных технологий и подходов к разработке алгоритмов обработки различных структур данных и решения практико-ориентированных заданий из разных предметных областей. Научно-методические идеи взаимосвязанного обучения и деятельностно-семантического подхода при работе с учебным контентом содействуют развитию у учащихся логического, алгоритмического и творческого мышления, а также способствуют подготовке их к активной профессиональной деятельности в условиях современного общества.
Учителя Наркевич Н.В. (учитель химии), Таратута Н.В. (учитель физики и математики), Санько Ж.А. (учитель информатики), Кухта С.Н. (учитель трудового обучения) провели самоанализы уроков. Прошло обсуждение посещенных занятий учителями учебных предметов естественно-математического цикла.
В ходе заседания школьного учебно-методического объединения учителей предметов естественно-математического цикла учителя разработали рекомендации по формированию функциональной грамотности учащихся.
Заседание были проведено по теме «Теоретические аспекты формирования разносторонне развитой, нравственно зрелой, творческой личности учащегося средствами учебных предметов на I ступени общего среднего образования».
Формой проведения была выбрана педагогическая дискуссия.
ЦЕЛЬ: применение на практике различных технологий при формировании общеучебных умений и навыков на учебных занятиях для успешного последующего образования учащегося, развития его личностных качеств.
ЗАДАЧИ:
По вопросу активизации самостоятельной учебно-познавательной деятельности учащихся начальных классов на учебных занятиях выступила Белова Н.К., учитель начальных классов, председатель школьного учебно-методического объединения педагогов дошкольного и первой ступени общего среднего образования. В ходе обсуждения вопроса были приняты следующие решения: для повышения активности учащихся на различных этапах урока использовать различные формы самостоятельной работы; создать карточки-задания по учебным предметам по каждому классу для самостоятельной работы.
По вопросу о формировании устойчивого познавательного интереса к изучению учебного предмета как путь личностного роста учащегося выступила Кухта Т.К., учитель начальных классов. В ходе обсуждения все единогласно пришли к заключению, что познавательный интерес – это один из важных мотив учения школьников. Даже у слабых детей под влиянием познавательного интереса учебная деятельность протекает более продуктивно. По данному вопросу были принято следующее решение: использовать разнообразные приемы и формы для формирования устойчивого познавательного интереса к изучению учебного предмета как путь личностного роста учащегося.
По вопросу о формировании читательской грамотности учащихся на учебных занятиях, сообщение подготовила Русак А.Е., учителя начальных классов. Опираясь на многолетний опыт, она сказала, что для того, чтобы самостоятельная работа была плодотворной необходимо в первую очередь хорошо владеть «читательскими навыками». А отсюда мы должны сделать соответствующие выводы и принять следующие решения: отобрать и систематизировать приемы и методы, способствующие развитию читательского интереса у младших школьников; проанализировать результативность отобранных приемов для развития читательского интереса в конце учебного года.
В период с 22.01.2024 по 27.01.2024 Белова Н.К., учитель начальных классов прошла курсовую переподготовку по теме «Особенности организации образовательного процесса, ориентированного на развитие метапредметных и предметных компетенций учащихся». По итогу информации было принято следующее решение: использовать в своей работе, по необходимости, материалы по работе со словарными словами на уроках русского языка предложенные в выпускной работе Н.К.Беловой.
В результате работы по подготовке к проведению заседания школьного учебно-методического объединения педагогов дошкольного и первой ступени общего среднего образования по теме «Теоретические аспекты формирования разносторонне развитой, нравственно зрелой, творческой личности учащегося средствами учебных предметов на I ступени общего среднего образования» был проведен урок Кухта Т.К.. в 1 классе по обучению грамоте (обучение чтению) по теме «Буква и звук Б», проанализирована работа с высокомотивированными учащимися. Учащиеся начальных классов принимают активное участие в дистанционном онлайн конкурсе по белорусскому языку для учащихся 2 класса – Мищенко Давид (75%- выполнения заданий), дистанционном мультипредметном онлайн конкурсе для учащихся 2 класса – Мищенко Давид (92%- выполнения заданий), Шиманович Владислав будет принимать участие межпредметной интернет-олимпиаде «Лабиринты знаний», которая ежегодно проводится Белорусским государственным университетом имени Максима Танка, учащиеся 1-3 классов принимают участие в Межпредметном конкурсе «Пчелка», Международной математической игре-конкурсе «Кенгуру», игре-конкурсе по русскому языку и литературе «Журавлик», гульні-конкурсе па беларускай мове і літаратуры «Буслік». В январе 2024 года Фадееве Лиана приняла участие в районной научно-практической конференции для младших школьников в секции естествознания (живая природа), она представляла свою работу по теме «Лимон - волшебник». Начиная со 2 класса высокомотивированные учащиеся посещают стимулирующие занятия, где занимаются более углубленно по своим предметам.